- Tapered Roller Bearing Set
- 21" ID x 25" OD x 2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Series | LL575300 |
| One-Row Radial Rating C90 | 44400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 459000 lbf |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.44 |
| Housing Shoulder Diameter | 24.45 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| I.D. | 21 in |
| Cone Width | 2 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 25 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Assembly | TS |
| Weight | 62.365 LB |
| EAN or UPC | 53893649009 |

