- Tapered Roller Bearing Set
- 24 1/4" ID x 27 7/8" OD x 1 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 27.17 in |
| Cone Width | 1 5/8 in |
| Cup Width | 1.1562 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Static Load Rating [Max] | 414000 lbf |
| O.D. | 27.875 in |
| I.D. | 24 1/4 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | LL580000 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 34500 lbf |
| K Factor | 1.51 |
| Weight | 51.784 LB |
| EAN or UPC | 53893649368 |

