- Tapered Roller Bearing Set
- 31 9/16" ID x 36" OD x 2 5/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 62000 lbf |
| Assembly | TS |
| Series | LL584400 |
| Cup Width | 1 5/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 36 in |
| Cone Width | 2 5/16 in |
| K Factor | 1.47 |
| I.D. | 31 9/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 35.2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 778000 lbf |
| Weight | 116.553 LB |
| EAN or UPC | 53893649696 |

