- LL713000 Series Single Cone
- 2 3/4" Straight Bore
- 3/4" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.334526 |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | LL713000 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 2 3/4 in |
| Cone Width | 3/4 in |
| Radial Rating | 2177.4 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 0.471 LB |
| EAN or UPC | 53893665788 |

