- Tapered Roller Bearing Set
- 3" ID x 4.156" OD x 0.5313" Wide
- Class 0
| K Factor | 1.24 |
| I.D. | 3 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 2210 lbf |
| Cup Width | 0.375 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Static Load Rating [Max] | 13700 lbf |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Housing Shoulder Diameter | 4.02 in |
| Series | LL714600 |
| Cone Width | 0.5313 in |
| O.D. | 4.156 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 0.792 LB |
| EAN or UPC | 53893666808 |

