- Tapered Roller Bearing Set
- 23" ID x 27" OD x 1 15/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone Width | 1.9375 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Series | LL778100 |
| One-Row Radial Rating C90 | 45600 lbf |
| Cup Width | 1.375 in |
| K Factor | 1.34 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| I.D. | 23 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 27 in |
| Housing Shoulder Diameter | 26.34 in |
| Static Load Rating [Max] | 513000 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 65.051 LB |
| EAN or UPC | 53893687841 |

