- Series LM104900 Single Cup
- 3 1/4" OD x 0.7300" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| K Factor | 1.913962 |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 3.25 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 0.73 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 4385.3 lbf |
| Series | LM104900 |
| Weight | 0.4 LB |
| EAN or UPC | 53893469317 |

