- Series LM249700 Double Cup
- 13 11/16" OD x 2 3/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 2.75 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.75647 |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | LM249700 |
| Tolerance | Standard |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| O.D. | 13.6875 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 30526.8 lbf |
| Weight | 13.206 LB |
| EAN or UPC | 53893552194 |

