- Series LM501300 Single Cup
- 2.891" OD x 0.6537" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.6537 in |
| Series | LM501300 |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| O.D. | 2.891 in |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.461761 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 3405.4 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 53893625034 |

