- Tapered Roller Bearing Set
- 1 5/8" ID x 2.891" OD x 0.77" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 0.58 in |
| Cone Width | 0.78 in |
| Series | LM501300 |
| K Factor | 1.46 |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 2.891 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 16700 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 3410 lbf |
| Assembly | TS |
| End Play | 0.012 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 2.76 in |
| Weight | 1.557 LB |
| EAN or UPC | 53893810102 |

