- LM761600 Series Double Cone
- 13.5060" Straight Bore
- 4 13/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.235019 |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| I.D. | 13.506 in |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Radial Rating | 52307.8 lbf |
| Series | LM761600 |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 4.8125 in |
| Cone Type | Double Cone |
| Enclosure | Open |
| Weight | 77.922 LB |
| EAN or UPC | 53893683645 |

