- Tapered Roller Bearing Set
- 3 1/16" ID x 4 5/8" OD x 1" Wide
- Class 0
| K Factor | 1.15 |
| O.D. | 4.625 in |
| Housing Shoulder Diameter | 4.45 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Assembly | TS |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Series | LM814800 |
| One-Row Radial Rating C90 | 6360 lbf |
| Cup Width | 3/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 3 1/16 in |
| Cone Width | 1 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 41200 lbf |
| Weight | 2.171 LB |
| EAN or UPC | 53893696911 |

