- LM844000 Series Single Cone
- 8 13/16" Straight Bore
- 1 13/16" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 8 13/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 1.171718 |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 1.8125 in |
| Radial Rating | 23502.8 lbf |
| Series | LM844000 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 12.226 LB |
| EAN or UPC | 53893700304 |

