- Series M224700 Double Cup
- 6 7/8" OD x 2 7/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | M224700 |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 2 7/16 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.75647 |
| Radial Rating | 13189.1 lbf |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 6.875 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Weight | 4.445 LB |
| EAN or UPC | 53893519739 |

