- Series M235100 Double Cup
- 10" OD x 3" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| O.D. | 10 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 25547.8 lbf |
| Series | M235100 |
| Bearing Type | Double Cup |
| K Factor | 1.831983 |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 3 in |
| Weight | 13.8 LB |
| EAN or UPC | 53893532554 |

