- Series M236800 Single Cup
- 10 1/4" OD x 1 5/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.75647 |
| O.D. | 10.25 in |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | M236800 |
| Cup Width | 1 5/8 in |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 33050.2 lbf |
| Weight | 6.49 LB |
| EAN or UPC | 53893533773 |

