- Series M241500 Single Cup
- 11 1/2" OD x 1 13/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 34277.5 lbf |
| K Factor | 1.75647 |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 1 13/16 in |
| Origin | Cups |
| Series | M241500 |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 11.5 in |
| I.D. | N/A |
| Weight | 9.51 LB |
| EAN or UPC | 53893541822 |

