- M246900 Series Single Cone
- 9.3437" Straight Bore
- 2 9/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| K Factor | 1.75647 |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Series | M246900 |
| I.D. | 9.3437 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 45071.3 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 2.5625 in |
| Weight | 26.06 LB |
| EAN or UPC | 53893550190 |

