- Series M252300 Single Cup
- 15" OD x 2 1/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 57224.3 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Series | M252300 |
| O.D. | 15 in |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 2.25 in |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.75647 |
| Weight | 17.3 LB |
| EAN or UPC | 53893556093 |

