- M252300 Series Single Cone
- 10 5/8" Straight Bore
- 2 15/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| K Factor | 1.75647 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Series | M252300 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Width | 2 15/16 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 10 5/8 in |
| Radial Rating | 57224.3 lbf |
| Weight | 39.72 LB |
| EAN or UPC | 53893557731 |

