- Series M262400 Single Cup
- 18 1/2" OD x 2 1/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 18.5 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 2 1/4 in |
| Radial Rating | 71381.6 lbf |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | M262400 |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| K Factor | 1.75647 |
| Weight | 22.28 LB |
| EAN or UPC | 53893565989 |

