- Series M268700 Double Cup
- 23 1/4" OD x 7 5/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Bearing Type | Double Cup |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 142253 lbf |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 7.625 in |
| K Factor | 1.75647 |
| Series | M268700 |
| O.D. | 23.25 in |
| Weight | 141.296 LB |
| EAN or UPC | 53893572260 |

