- Tapered Roller Bearing Set
- 16 3/8" ID x 23 1/4" OD x 4 1/2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 22.14 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 142000 lbf |
| K Factor | 1.76 |
| Cup Width | 3.5 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 23.25 in |
| Series | M268700 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 16 3/8 in |
| Cone Width | 4.5 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.25e+006 lbf |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Weight | 217.638 LB |
| EAN or UPC | 53893572581 |

