- M268700 Series Single Cone
- 16 3/8" Straight Bore
- 4 1/2" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 142253 lbf |
| Cone Width | 4.5 in |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Series | M268700 |
| I.D. | 16 3/8 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 1.75647 |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 153.308 LB |
| EAN or UPC | 53893572512 |

