- Tapered Roller Bearing Set
- 19 3/4" ID x 28" OD x 5 3/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 202000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 1.82e+006 lbf |
| Assembly | TS |
| O.D. | 28 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | M274100 |
| K Factor | 1.76 |
| Cup Width | 4 3/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 26.69 in |
| I.D. | 19 3/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Width | 5 3/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Weight | 375.522 LB |
| EAN or UPC | 53893577814 |

