- Tapered Roller Bearing Set
- 10 1/8" ID x 13 1/2" OD x 2 1/4" Wide
- Class 3
| K Factor | 1.68 |
| Series | M349500 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 1.75 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 13.5 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 38900 lbf |
| Assembly | TS |
| I.D. | 10 1/8 in |
| Cone Width | 2.25 in |
| Tolerance | Class 3 (Precision) |
| Static Load Rating [Max] | 321000 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 13.11 in |
| Weight | 95.696 LB |
| EAN or UPC | 53893602974 |

