- Series M38500 Single Cup
- 2 5/8" OD x 0.6563" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Series | M38500 |
| Tolerance | Precision |
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 0.6563 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| O.D. | 2.625 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Weight | 0.276 LB |
| EAN or UPC | 53893276779 |

