- Tapered Roller Bearing Set
- 16 1/8" ID x 21 1/2" OD x 3 7/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 2 11/16 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | M667900 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Static Load Rating [Max] | 768000 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| O.D. | 21.5 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 84200 lbf |
| K Factor | 1.4 |
| I.D. | 16 1/8 in |
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 20.74 in |
| Cone Width | 3 7/16 in |
| Weight | 117.984 LB |
| EAN or UPC | 53893662633 |

