- M667900 Series Single Cone
- 16 1/8" Straight Bore
- 3 7/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 84165 lbf |
| Series | M667900 |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 1.399388 |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 3 7/16 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| I.D. | 16 1/8 in |
| Weight | 81.013 LB |
| EAN or UPC | 53893662596 |

