- M86600 Series Single Cone
- 1 3/16" Straight Bore
- 0.8440" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Material | Steel |
| Series | M86600 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cone |
| Radial Rating | 3248.6 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 1 3/16 in |
| Cone Width | 0.844 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Cage Material | Steel |
| K Factor | 1.069868 |
| Weight | 0.46 LB |
| EAN or UPC | 53893424132 |

