- Tapered Roller Bearing Set
- 11/16" ID x 1.570" OD x 0.545" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM11749/LM11710)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup Width | 0.42 in |
| O.D. | 1.5700 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup No. | LM11710 |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 11/16 in |
| Outer Ring Width | 0.545 in |
| Cone Width | 0.575 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone No. | LM11749 |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.211 LB |
| EAN or UPC | 53893730028 |

