- Tapered Roller Bearing Set
- 0.8656" ID x 1.812" OD x 0.61" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM12749/LM12711)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Outer Ring Width | 0.61 in |
| Cup No. | LM12711 |
| Cone No. | LM12749 |
| Inch/Metric | Inch |
| O.D. | 1.8120 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | 0.475 in |
| Cage Material | Steel |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 0.655 in |
| I.D. | 0.8656 in |
| Weight | 0.48 LB |
| EAN or UPC | 53893730097 |

