- Tapered Roller Bearing Set
- 0.8437" ID x 1.969" OD x 0.69" Wide
- Class 2 (Standard)
- (M12649/M12610)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cone Width | 0.72 in |
| Cup No. | M12610 |
| Cone No. | M12649 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Width | 0.69 in |
| Cup Width | 0.55 in |
| O.D. | 1.9690 in |
| Enclosure | Open |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 0.8437 in |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 53893730219 |

