- Tapered Roller Bearing Set
- 0.8437" ID x 1.781" OD x 0.61" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM12748/LM12710)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cone Width | 0.655 in |
| I.D. | 0.8437 in |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 1.7810 in |
| Outer Ring Width | 0.61 in |
| Cone No. | LM12748 |
| Cup No. | LM12710 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cup Width | 0.475 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.27 LB |
| EAN or UPC | 53893730257 |

