- Tapered Roller Bearing
- 3.5423 in Inside Diameter
- 5.7864 in Outside Diameter
- 1.5748 in Cone Width
| Cup Width | 1.2795 in |
| Inside Dia. | 3.5423 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone Width | 1 13/16 in |
| Outside Dia. | 5.7864 in |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 2 11/16 in |
| O.D. | 5.7864 in |
| Bearing Type | Assembly, Cone |
| Tolerance | Class 2 (Pinion) |
| Weight | 4.412 LB |
| EAN or UPC | 53893988054 |

