- Tapered Roller Bearing Set
- 1 5/8" ID x 2.891" OD x 0.77" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM501349/LM501310)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cone No. | LM501349 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Inch/Metric | Inch |
| O.D. | 2.8910 in |
| Cup Width | 0.58 in |
| Outer Ring Width | 0.77 in |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Cup No. | LM501310 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 0.78 in |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.73 LB |
| EAN or UPC | 53893730356 |

