- Tapered Roller Bearing Set
- 1.26" ID x 2.087" OD x 0.591" Wide
- Class 2 (Standard)
- (JL26749F/JL26710)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 2.0870 in |
| Cone No. | JL26749F |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 0.4528 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone Width | 0.591 in |
| I.D. | 1.26 in |
| Enclosure | Open |
| Cup No. | JL26710 |
| Weight | 0.302 LB |
| EAN or UPC | 53893730363 |

