- Tapered Roller Bearing Set
- 1.142" ID x 1.980" OD x 0.58" Wide
- Class 2 (Standard)
- (L45449/L45410)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup No. | L45410 |
| Cone Width | 0.58 in |
| Cup Width | 0.42 in |
| I.D. | 1.142 in |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 1.9800 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | L45449 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Outer Ring Width | 0.58 in |
| Enclosure | Open |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 0.27 LB |
| EAN or UPC | 53893730417 |

