- 0.885" ID x 1.8906" OD x 0.0594" Thick Banded Thrust Bearing With Oil Hole
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Cage Material | Standard |
| O.D. | 1.8906 in |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| Steering Pivot Rating | 3890 lb |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| I.D. | 0.885 in |
| Weight | 0.262 LB |
| EAN or UPC | 53893939346 |

