- Series 32024X Single Cup
- 7.087" OD x 29 mm Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Cup Width | 29 mm |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 7.087 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.27367 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 15780.7 lbf |
| Series | 32024X |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 2.23 LB |
| EAN or UPC | 53893253602 |

