- AC Motor
- HVAC Motor Application
- 1/2 hp, 1/6 hp
- 1200 rpm
- Single Phase
| Voltage Rating | 115 |
| Full Load Amps | 7.3-2.8 |
| Motor Application | HVAC |
| RPM | 1200 rpm |
| Enclosure | OAO |
| Enclosure Designation | OAO - Open Air Over |
| Mounting | Ring/Stud |
| Full Load rpm | 1075 rpm |
| Phase | Single Phase |
| Hz | 60 Hz |
| Thermal Protection | Automatic Reset |
| Insulation | B |
| Poles | 6 |
| Duty | Continuous Duty |
| Weight | 14.0 LB |
| EAN or UPC | 786382120054 |

