U.S. Motors
8P50P1CS
Severe Duty & IEEE 841 Three Phase TEFC Horizontal - Footed Motor
Item #101688828
-
NEMA Premium
- AC Motor
- Severe Duty Motor Application
- 50 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Frame | 326TS, 326 |
| Phase | Three Phase |
| Insulation | F |
| Open End Bearing | 6211-2Z-J/C3 |
| HP | 50 |
| Full Load Amps | 56 |
| Frame Material | Cast Iron |
| Design | B |
| Hz | 60 Hz |
| Full Load Efficiency | 93 % |
| C Dimension | 29.2 |
| Voltage Rating | 460 |
| Duty | Continuous Duty |
| RPM | 3600 rpm |
| Enclosure | Totally Enclosed, TEFC |
| Service Factor | 1.15 |
| Poles | 2 |
| Full Load rpm | 3555 rpm |
| Motor Application | Severe Duty |
| Mounting | Horizontal Mount, Horizontal - Footed |
| Drive End Bearing | 6311-2Z-J/C3 |
| Weight | 555.0 LB |
| EAN or UPC | 786382009687 |
-
NEMA Premium

