- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 48 Number of Teeth
- 19.8200" O.D.
- 19.113" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 19.82 in |
| Length Through Bore | 0.692 in |
| Chain No. | 100 |
| Pitch Diameter | 19.113 in |
| Tooth Width | 0.692 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Sprocket Style | A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 0 in |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 55.0 LB |
| EAN or UPC | 97039311627 |

