- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain No.
- 60 No. of Teeth
- 24.6" O.D.
- 23,884" Pitch Diameter
features
- Patented wear indicator pins provide visual indication when a sprocket needs to be replaced
- Extends chain life through predictable maintenance
- Reduces overall cost of equipment ownership
- Painted Tsubaki blue, reminding you the sprocket has wear indicators
- Provides warning of catastrophic drive failure
- Eliminates the guesswork associated with worn sprockets
- Provides the opportunity to schedule maintenance based on sprocket wear rate
| Bore Range | 1 1/2 in |
| Chain Pitch | 1 1/4 in |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 0 in |
| Material | Carbon Steel |
| Pitch Diameter | 23.884 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 60 |
| Sprocket Style | A |
| Outside Dia. | 24.6000 in |
| Chain No. | 100 |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Stock Bore Size | 1 1/2 in |
| Weight | 86.0 LB |
| EAN or UPC | 97039311641 |

