- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 96 Number of Teeth
- 38.9300" O.D.
- 38.204" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Length Through Bore | 0.692 in |
| Outside Dia. | 38.93 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hub Projection | 0 in |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 100 |
| Sprocket Style | A |
| No. of Teeth | 96 |
| Bore Range | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 38.204 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Weight | 223.0 LB |
| EAN or UPC | 97039311702 |

