- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 32 Number of Teeth
- 13.4400" O.D.
- 12.753" Pitch Diameter
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| Hub Projection | 1.308 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Chain No. | 100 |
| Bore Range | 1.25 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Outside Dia. | 13.44 in |
| Hub Dia. | 5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 12.753 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Weight | 30.0 LB |
| EAN or UPC | 97039317261 |

