- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 8 Number of Teeth
- 3.7700" O.D.
- 3.266" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hub Projection | 1.183 in |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Sprocket Style | B |
| Outside Dia. | 3.77 in |
| Hub Dia. | 2.438 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Teeth | 8 |
| Chain No. | 100 |
| Pitch Diameter | 3.266 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bore Range | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 97039317049 |

