- Plain Bore Sprockets
- 140 Chain Number
- 36 Number of Teeth
- 21.0500" O.D.
- 20.080" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Strands Across | 1 |
| Width Across Teeth | 0.924 in |
| Material | Carbon Steel |
| Bore Range | 1.5 in |
| Length Through Bore | 0.924 in |
| Pitch Diameter | 20.08 in |
| Sprocket Style | A |
| Tooth Width | 0.924 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 21.05 in |
| No. of Teeth | 36 |
| Chain Pitch | 1.75 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 140 |
| Weight | 84.0 LB |
| EAN or UPC | 97039312235 |

