- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 17 Number of Teeth
- 14.8700" O.D.
- 13.605" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 17 |
| Length Through Bore | 1.389 in |
| Sprocket Style | A |
| Hub Projection | 0 in |
| Chain Pitch | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 13.605 in |
| Outside Dia. | 14.87 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Tooth Width | 1.389 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Chain No. | 200 |
| Weight | 51.0 LB |
| EAN or UPC | 97039312914 |

