- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 18 Number of Teeth
- 15.6800" O.D.
- 14.397" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 15.68 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.389 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Tooth Width | 1.389 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Sprocket Style | A |
| Chain Pitch | 2.5 in |
| Chain No. | 200 |
| Pitch Diameter | 14.397 in |
| Hub Projection | 0 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 59.0 LB |
| EAN or UPC | 97039312921 |

